Jaki leasing na samochód wybrać?
Wybór formy leasingowej to będzie podstawowy problem każdego klienta, który musi nabyć samochód do celów prywatnych lub biznesowych. Bardzo często też zdarza się, że bierzemy auto w leasing, który będzie nam służyć w prowadzeniu działalności gospodarczej, ale bardziej nam się opłaca zrealizować tutaj wykup prywatny. Jest wiele niuansów, które będą decydowały o tym, żeby skorzystać z jednej lub z drugiej formy. Najlepiej oczywiście przeanalizować wcześniej nasze finanse. Musimy wiedzieć, czy będziemy w stanie zrealizować do końca trwania umowy leasing auta lub nawet przez kilka następnych miesięcy. Zawsze też istnieje możliwość sprzedania pojazdu razem z leasingiem, ale lepiej jest wcześniej sprawdzić finanse, aby nie generować dodatkowych problemów. Oczywiście wykup prywatny lub na firmę będzie obwarowany całkiem innymi przepisami. Warto zapoznać się, że ze wszystkimi kwestiami prawnymi, które będą nas w tym kontekście dotyczyły. Wykluczajmy wszelkie pochopne działania i skoncentrujmy się na analizie dokładnej.
Rozterki dotyczące leasingu
Bardzo duża ilość przedsiębiorców przez dłuższy czas pozostaje w rozterce i ostatecznie nie decyduje się na leasing. Jest to jednak bardzo poważny błąd, bo wystarczy tylko skontaktować się z firmą, która oferuje leasing na eleganckie auto w wybranym przez nas sposobie realizacji takiej umowy. Oczywiście dla wielu początkujących przedsiębiorców marka konkretnego samochodu będzie dużą niewiadomą. Korzystne warunki mogą dotyczyć np. wieku pojazdu albo kwoty, która w ramach pertraktacji pomiędzy obydwiema stronami może być ostatecznie obniżona i to znacznie. Zdecydowanie należy tu otwarcie stwierdzić, że nie należy się bać rozwiązań takich jak leasing konsumencki, ponieważ zawsze są one o wiele bardziej opłacalne aniżeli bezpośrednie kupienie samochodu używanego lub nowego w salonie, czy też może sprowadzenie go przez komis. Warunkiem jest dobrze sformułowana umowa, która będzie zawierać np. zapisy dotyczące możliwości odsprzedaży leasingu razem z pojazdem innej osobie prywatnej lub firmie.
Różne aspekty leasingu
Jeżeli chodzi o leasing aut używanych w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, to zawsze możemy wtedy liczyć na duże zyski finansowe. W takich okolicznościach możemy sobie odliczyć takie wydatki w rozliczeniach podatkowych. W skali roku mogą to być całkiem pokaźne sumy. Wielu księgowych poleca więc tego typu umowy, ponieważ ostatecznie zapewniają nam niższy dochód, co jest bardzo istotne także w obecnym czasie, gdy możemy wnioskować o pożyczki związane z koronawirusem. Gdy jednak decydujemy się na leasing samochodów używanych lub też nowych jako osoba prywatna, to musimy zapomnieć o takich o zaletach. Udogodnienia związane z odpisaniem od podatku takich wydatków nie będą możliwe. Jako przedsiębiorcy możemy tylko liczyć na odliczenie sobie kosztów, wykorzystując kilometrówkę. Zanim, więc już zdecydujemy się na leasing auta używanego i wybór odpowiedniej formy leasingowanej, to trzeba przeanalizować wszystkie plusy i minusy takich rozwiązań.