Leasing a posiadanie prawa jazdy
Jesteś przedsiębiorcą, ale nie posiadasz prawa jazdy? Chciałbyś mieć w swojej firmie Audi A1, ale nie masz odpowiednich środków, żeby go kupić? Zastanawiasz się, czy leasing wchodzi w grę? Pytanie o powiązanie posiadania prawa jazdy a nabycie samochodu w formie leasingu zadaje sobie wielu przedsiębiorców. Choć mało kto nie posiada obecnie plastikowego kartonika uprawniającego do prowadzenia pojazdów osobowych, zdarzają się tacy, którzy go nie mają, a potrzebują samochodu do celów służbowych. Mamy nadzieję, że poniższy artykuł rozwieje ich wątpliwości.
Zasadność wzięcia auta w leasing podstawą zawarcia umowy
Choć cała sprawa może wydać się skomplikowana, odpowiedź na zawarte we wstępie pytanie jest banalnie prosta. Przedsiębiorca, który nie posiada prawa jazdy może wziąć swoje wymarzone Audi Q5 w leasing. Musi jednak spełnić określone warunki. Przede wszystkim należy podczas rozmowy z leasingodawcą przedstawić osobę, która będzie docelowym użytkownikiem pojazdu. Ma to na celu nie tylko uzasadnienie konieczności wzięcia samochodu w leasing, ale również udowodnienie, że wydatki związane z użytkowaniem samochodu będą “wrzucane w koszty” zgodnie z prawem. Teoretycznie właściciel firmy, który nie posiada prawa jazdy nie mógłby tego robić.
Sprawa jest prosta w momencie, kiedy przedsiębiorca zatrudnia pracowników posiadających uprawnienia do kierowania samochodem. Jeśli na początku działalności nie stać przedsiębiorcy na zatrudnienie pełnoetatowego pracownika, warto rozważyć możliwość podpisania umowy ze współmałżonkiem posiadającym prawo jazdy. Ten może dorywczo wykonywać obowiązki w firmie. Nie jest bowiem określone prawnie, jaki okres czasu pracownik musi spędzać w miejscu pracy, w którym został zatrudniony.
Powyższe rozwiązanie pozwoli bez trudu uzyskać przedsiębiorcy prawo do nabycia samochodu w formie leasingu. Nie będzie bowiem problemem przedstawienie osoby, która będzie dane auto użytkować.