Leasing operacyjny a leasing finansowy – który lepszy?

Leasing operacyjny a leasing finansowy – który lepszy?

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą, którzy potrzebują samochodu do prawidłowego rozwoju biznesu nie muszą go od razu kupować na własność. Nie dość, że nie wydają pieniędzy, których jeszcze nie zarobili, to nie generują dodatkowych kosztów stałych związanych z jego utrzymaniem. Rozwiązaniem dla takich osób jest leasing, szczególnie jeśli zależy im na nowym i dobrym samochodzie, jakim z pewnością jest Audi A5.

Wtajemniczeni wiedzą, że można wyróżnić dwa rodzaje leasingu – finansowy i operacyjny. Dla tych, którzy nie znają różnic między jednym i drugim, przedstawiamy je poniżej.

Na co zwrócić uwagę wybierając warianty leasingu?

Choć można byłoby się spodziewać, że nie ma różnicy w obu wariantach leasingu, po dokładnej analizie obu wariantów okazuje się, że są. Choć w obu podpisuje się umowę leasingową, która reguluje wysokość płaconych co miesiąc rat, w obu to firma leasingowa przez cały okres jej trwania pozostaje właścicielem pojazdu to oba warianty różnią się od siebie. Podstawową rozbieżnością w obu rodzajach leasingu jest to, że w operacyjnym to firma leasingowa odlicza sobie koszty amortyzacji auta, z którego korzysta klient, a finansowym zaś samochód pomimo tego, że nie jest własnością przedsiębiorcy, zalicza się do jego majątku, dzięki czemu ten może odliczyć sobie koszty jego użytkowania. Poza tym warto podkreślić, że w leasingu operacyjnym przedsiębiorca staje się właścicielem samochodu dopiero w momencie zakończenia umowy i wykupu go za określoną kwotę, w finansowym zaś po spłaceniu ostatniej raty.

Jacek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *