Umowa leasingu a VAT

Umowa leasingu a VAT

Nie da się ukryć, że dla początkujących przedsiębiorców istotną sprawą jest nie tylko rozkręcenie biznesu, ale także oszczędności (przynajmniej na początku działalności). Zadłużanie się na samym początku nie jest dobre, a nie wszystkich stać na to, żeby za gotówkę kupić dobry samochód służbowy, który będzie służył firmie przez wiele lat. Tutaj z pomocą przychodzą firmy leasingowe, które “wypożyczają” przedsiębiorcom auta, które potem ci mogą wykupić na określonych warunkach i stać się ich właścicielami. Leasing Audi Q2 i innych marek samochodów można podzielić na dwa rodzaje: operacyjny i finansowy. badania pokazują, że ten pierwszy cieszy się większą popularnością. Dziś chcemy pokazać Wam, jak się ma umowa leasingu do podatku VAT, który musi odprowadzać do państwa przedsiębiorca.

Odliczenie podatku VAT – kto może to zrobić?

Jeśli zastanawia Was fakt, czy jako przedsiębiorca korzystający z leasingu możecie odliczyć VAT, odpowiadamy – tak. Jeśli leasing dotyczy samochodu osobowego, którego masa nie przekracza 3,5 tony, przedsiębiorca może odliczyć połowę lub nawet cały VAT od każdej raty leasingowej. Wielkość odliczenia zależy jednak od tego, jak użytkowany jest samochód:

  • połowa VAT-u, jeśli przedsiębiorca użytkuje samochód nie tylko do celów firmowych, ale również prywatnych;
  • cały VAT, jeśli samochód służy przedsiębiorcy jedynie w celach służbowych.

Zanim jednak przedsiębiorca odliczy cały VAT, musi spełnić jeszcze kilka warunków, a mianowicie: zgłosi samochód do właściwego Urzędu Skarbowego, wprowadzi ewidencję (kilometrówka dla VAT) i regulamin użytkowania samochodu.

Jacek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *