Leasing auta- jak to działa?
Są sytuacje w naszym życiu biznesowym, że musimy zainteresować się nowym pojazdem. Niespodziewanie jednak stwierdzamy, że po prostu nas nie stać na nowe zakupy. Co wtedy można zrobić? Najlepiej w takich okolicznościach wziąć auto w leasing. Skąd jednak wiadomo, jak będzie wyglądała taka procedura i czy rzeczywiście będzie opłacalna w naszej sytuacji? Na czym będą polegały takie działania i z jakimi kosztami będzie się to wiązało. Wiele osób będzie wówczas zadawać także pytania dotyczące ogólnej kondycji finansowej. Obawiamy się w takich okolicznościach, czy np. leasingowane auto będzie wpływać na naszą zdolność kredytową. Poza tym jednym z najczęściej zadawanych pytań będzie to, czy możemy liczyć na takie rozwiązania tylko wtedy, gdy jesteśmy przedsiębiorcami. Najlepszą radą w takiej sytuacji jest skontaktowanie się z kilkoma firmami leasingowymi, a także doprecyzowanie wszystkich warunków umowy z doświadczoną księgową, a także prawnikiem. Wówczas leasingowane auto będzie operacją bezpieczną.
Leasing od podszewki
Przede wszystkim możemy rozróżnić leasing konsumencki, a także taką formę zawarcia umowy, która będzie dotyczyła podmiotu gospodarczego. Generalnie jednak należy pamiętać o tym, że takie finansowanie będzie łączyć w sobie cechy kredytu, a także dzierżawy. Chodzi o to, że jako klienci będziemy wykorzystywali pojazd na zasadach takich, które zostały bardzo szczegółowo określone w umowie. Poza tym musimy pamiętać, że leasingowanie aut używanych lub nowych w trakcie trwania umowy nie zapewnia nam ich własności. Są one nam tylko udostępnione na pewien okres czasu zapisany w umowie. Gdy jednak już ten okres czasu się zakończy, to wtedy mamy możliwość wykupienia konkretnego pojazdu. Największym plusem takiego rozwiązania jest to, że wtedy kwota zakupu będzie znacznie niższa aniżeli wartość pojazdu uważana za rynkową. Dlatego jest to rozwiązanie uważane za jedno z najbardziej opłacalnych zarówno dla klientów indywidualnych, jak również przedsiębiorców. Trzeba tylko wybrać odpowiedni typ leasingu.
Jaką formę leasingowania najlepiej wybrać?
Oczywiście leasing samochodów używanych lub nowych może być przez nas wybrany w dwóch podstawowych wariantach. To może być opcja leasingu operacyjnego lub finansowego. Na który się zdecydować? Najpierw musimy zorientować się, jakie cechy mają takie warianty, a wtedy automatycznie będziemy wiedzieli, co jest bardziej opłacalne. Najprościej mówiąc, leasing auta używanego w ramach trybu operacyjnego będzie polegać na tym, że podatek VAT będzie naliczany stopniowo. Oczywiście odbywa się to z uwzględnieniem każdej raty. Jeżeli chodzi to wariant leasingu finansowego, to w tym przypadku cały podatek musimy zapłacić razem z pierwszą ratą leasingową. Z kolei w kosztach uzyskania przychodu możemy wpisać odsetki od rat. Nie możemy tu wrzucić całej raty. Zwróćmy również uwagę na to, że wariant operacyjny daje nam możliwość umieszczenia w kosztach naszego przychodu prawie wszystkich tych wydatków, które są związane z przedmiotem leasingowania.