OWUL – dokładnie zapoznaj się ze szczegółami umowy leasingowej

OWUL – dokładnie zapoznaj się ze szczegółami umowy leasingowej

Choć umowa leasingowa wydaje się być dokumentem, który zapewnia bezpieczeństwo obu stron, zdarza się, że widnieją w niej zapisy niekorzystne dla leasingobiorcy. Chcąc żyć w przekonaniu, że umowa ta jest uczciwa, przedsiębiorca powinien dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Umowy Leasingowej (w skrócie OWUL), w których to mogą znaleźć się zapisy dotyczące dużych kar umownych czy zasad końcowego rozliczania leasingu. Dziś chcemy opowiedzieć Wam po części o praktycznych aspektach leasingu. Mamy nadzieję, że zawarte w artykule informacje pomogą w odpowiednim wynegocjowaniu warunków umowy leasingowej.

Negocjacje z pozytywnym skutkiem

Przedsiębiorcy powinni zdawać sobie sprawę z faktu, że każdą umowę można negocjować. Nie inaczej jest z umową leasingową. Jest to umowa pomiędzy dwoma podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą, co oznacza, że zapisy zawieranego kontraktu jak najbardziej można, co więcej, nawet powinno się negocjować. Szczególnie warto skupić się na tych zapisach umowy, które są dla leasingobiorcy najmniej zrozumiałe lub najmniej korzystne. Negocjując umiejętnie, przedsiębiorca chcący wziąć w leasing Audi A8 może tak zmienić umowę, że będzie ona dla niego niezwykle korzystna. Warto zatem czasami natrudzić się w czasie rozmów, ponieważ finalnie można wiele zyskać.

Na co leasingobiorca powinien zwrócić szczególną uwagę podczas podpisywania umowy leasingowej? Przede wszystkim na szereg opłat, których może się nie spodziewać. Należą do nich m.in.:

  • dodatkowe opłaty za użytkowanie samochodu przez osobę trzecią;
  • opłata za wyjazdy zagraniczne pojazdami leasingowymi;
  • opłata za upomnienie dotyczące uiszczenia raty leasingowej;
  • opłata za zmianę harmonogramu płatności lub wysokości rat.

Te i wiele innych zapisów z pewnością wpłynie na to, że przedsiębiorca dobrze zastanowi się nad umową, zanim ją podpisze. Miejcie to na uwadze i czytajcie nawet najdrobniejszy druczek, jaki znajdziecie w umowie. Tylko wtedy będziecie mogli przeprowadzić skuteczne negocjacje.

Jacek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *