Leasing z dotacją – dobre czy złe rozwiązanie? Ciąg dalszy rozważań

Leasing jest coraz bardziej popularny w naszym kraju. Choć umowy leasingowe można podpisywać już od kilku lat, ta forma finansowania środków materialnych, na których kupno i wydanie jednorazowej kwoty nie stać przedsiębiorców, stała się jedną z częściej używanych form finansowania. Część z nich korzysta z leasingu jeszcze chętniej po uzyskaniu informacji, że ten można sfinansować ze środków Unii Europejskiej. Owszem jest taka możliwość, jednak już w poprzednim artykule poddaliśmy wątpliwość, czy takie działania będą aby na pewno dobre dla firmy. Dziś chcemy kontynuować rozważania na ten temat. Mamy nadzieję, żę ten zainteresował Was na tyle, że z przyjemnością przeczytacie kolejny artykuł.

Część kapitałowa na pewno, co z resztą kosztów?

Biorąc pod uwagę poprzedni artykuł, w którym wymieniliśmy kwoty, których z pewnością nie pokryje dotacja oferowana przez Unię Europejską, przedsiębiorcy, którzy liczyli na duży zwrot za leasing Porsche, mogą czuć się rozczarowani. Jasno bowiem z niego wynika, że z dotacji można sfinansować jedynie część kapitałową płaconej raty. Dodatkowe koszty, jak podatek czy odsetki przedsiębiorca musi pokryć z własnej kieszeni.

Należy zatem mieć na uwadze, że starając się o dotację unijną nie można liczyć na zwrot większości poniesionych kosztów. Mało tego, warto również pamiętać o tym, że kwota netto za zakup samochodu lub innej rzeczy, zawarta na fakturze leasingowej, również nie zostanie zwrócona w całości. Dlaczego? Ponieważ dotacje unijne są skonstruowane w sposób, który jasno określa, że Unia Europejska zwraca jedynie część poniesionych kosztów. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dany przedmiot jest częścią dużej inwestycji i zalicza się go w całości, jako koszt kwalifikowany. Jeśli tak nie jest, przedsiębiorca musi w części samodzielnie sfinansować określone mienie. Unia Europejska nie wnika w to, czy formą finansowania będzie leasing, kredyt bankowy, czy oszczędności, które udało się pozyskać na przestrzeni lat.

Jacek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *