Odliczenie VAT-u a leasing operacyjny i finansowy

Odliczenie VAT-u a leasing operacyjny i finansowy

Leasing to rozwiązanie, które daje wielu przedsiębiorcom nieograniczone możliwości. I nie chodzi tutaj jedynie o możliwość użytkowania nowego samochodu, ale również o oszczędności i wszelkie odliczenia. I o odliczeniach dziś chcemy napisać. Jak to się ma do umowy leasingowej i płaconych rat? Który leasing Audi A3 daje lepsze możliwości? Zachęcamy do lektury.

Operacyjny czy finansowy – który daje większe możliwości?

Jak można się spodziewać, skoro leasing mogą kształtować dwie różne umowy, również odliczenie VAT-u będzie w tych dwóch wariantach zupełnie inne. Okazuje się w praktyce, że osoby, które wybrały leasing operacyjny mogą odliczyć sobie odpowiednio 50% lub 100% VAT-u od każdej wystawione przez firmę leasingową faktury. Inaczej jest w przypadku finansowego rodzaju tej umowy. Tutaj również można odliczyć wspomniane stawki VAT-u, jednak trzeba mieć na uwadze, że odliczeń dokonuje się od całej kwoty faktury. Przedsiębiorca nie musi od razu płacić jej całości, ale musi od razu zapłacić cały podatek VAT, aby móc go jednorazowo odliczyć. Następnie leasingobiorca otrzymuje jedynie harmonogram spłat poszczególnych rat.

Jak można się spodziewać w leasingu finansowym VAT zostanie odliczony o wiele szybciej, niż w operacyjnym, gdzie ten odlicza się sukcesywnie od każdej faktury. Należy również podkreślić, że osoby, które mają na uwadze zwrot VAT-u powinny pamiętać o tym, że ten rodzaj podatku może być odliczony w większej kwocie, jeśli przedsiębiorca po zakończeniu umowy zdecyduje się na wykupienie samochodu.

Jacek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *