Leasing – na co zwrócić uwagę decydując się na tę formę pozyskania samochodu?

Leasing – na co zwrócić uwagę decydując się na tę formę pozyskania samochodu?

Nie da się ukryć, że każda firma – większa czy mniejsza, potrzebuje w swojej siedzibie choćby jednego samochodu, który pozwoli pracownikom przemieszczać się z jednego miejsca na drugie. Kolejną rzeczą, która nie ulega wątpliwości, że niewiele nowych firm stać jest na to, aby kupić od razu nowe auto, które można byłoby wciągnąć w zasoby firmy. Zresztą – szybka amortyzacja auta sprawia, że ten po pewnym czasie staje się nierentowny. Jak zatem pogodzić rentowność z możliwością posiadania samochodu służbowego? W grę wchodzi leasing. Bez względu na to czy wybierzecie BMW, czy Audi A4, czy inny model, zastanówcie się nad tym, o czym napiszemy poniżej.

Kredyt bankowy czy leasing?

Chcąc pozyskać samochód służbowy można skorzystać z kredytu bankowego, który w 100% pokryje koszt zakupu samochodu. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że banki bardzo często wnikliwie oceniają zdolność kredytową, co oznacza, że nie tylko uzyskanie oceny może potrwać dość długo, ale również to, że bank może odmówić udzielenia kredytu. Leasing bez wątpienia jest o wiele lepszym rozwiązaniem, ponieważ nie tylko formalności są mniej rygorystyczne, ale również warunki lepsze. Okazuje się, że koszty leasingu można wliczyć nie tylko w koszty, ale również odliczyć VAT. Oznacza to, że część wydanych pieniędzy zawsze wrócić do przedsiębiorstwa.

Biorąc kredyt na samochód VAT rozlicza się jednorazowo, podobnie, jak w leasingu finansowym. Często jednak są to dość pokaźne kwoty, na których wyłożenie przedsiębiorcy na początku działalności po prostu nie stać.

Jacek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *